Książki elektroniczne

Wybrane strony internetowe z dostępem do e-booków

(książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym.

WolneLektury.plhttp://www.wolnelektury.pl
Bardzo interesująca witryna, której autorzy skoncentrowali się na udostępnianiu przede wszystkim lektur szkolnych. Dokumenty w formatach PDF, ODT(OpenOffice) i TXT zostały skatalogowane w bardzo oryginalny i ciekawy sposób. Baza tekstów podzielona została na kategorie: autorzy, epoki, rodzaje i gatunki literackie oraz – co jest rzadko spotykane w bibliotekach elektronicznych – motywy występujące w literaturze. Projekt prowadzony jest przez Fundację Nowoczesna Polska przy współpracy z firmą Prokom Software SA. i Biblioteką Narodową. Patronat honorowy nad realizacją projektu sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

http://www.literatura.net.pl
Czołowy portal książki elektronicznej oferujący bogaty zbiór tekstów z różnych rodzajów literatury polskiej i obcej. Znaczna część tekstów udostępniona jest bezpłatnie, pozostałe zasoby dostępne są po opłaceniu symbolicznego abonamentu.

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej – http://monika.univ.gda.pl/~literat/books.htm
Rewelacyjny projekt realizowany w ramach programu UNESCO „Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata”. Serwis redagowany przez Marka Adamca z Uniwersytetu Gdańskiego. Naprawdę warto zobaczyć i zostać na dłużej!

New Europeanahttp://www.europeana.eu/portal/
Europeana to wspólny punkt dostępu do zbiorów i katalogów o księgach bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie we własnym języku cyfrowych dzieł kultury udostępnionych przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej. Wielojęzyczny interfejs Europeany umożliwia obecnie dostęp do wyjątkowej kolekcji ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych Europy. Polskim uczestnikiem programu jest Federacja Bibliotek Cyfrowych.

EBookWiki – http://biblioteka.eksiazki.org/
Internetowa biblioteka udostępniająca bogate zasoby książki elektronicznej. Do korzystania z portalu niezbędna jest akceptacja regulaminu i rejestracja użytkownika. Zarejestrowany użytkownik uzyskuje dostęp do bazy odnośników do eBooków znajdującej się na stronach eBookWiki, może również samodzielnie dodawać nowych autorów i nowe książki do biblioteki. Najpopularniejszymi formatami zapisu tekstu są w eBookWiki PDF, DOC, TXT i RTF. Dla ułatwienia nawigacji zasoby portalu podzielono alfabetycznie według nazwisk autorów oraz gatunków literackich i serii, wyodrębniono też kategorie: czasopisma i komiksy.

Project Gutenberg – http://gutenberg.net
http://www.promo.net/pg
Pierwszy i największy projekt zapisywania i gromadzenia tekstów klasyki literatury światowej w postaci elektronicznej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był w 1971 roku Michael Hart. Project Gutenberg to prawdziwa klasyka idei biblioteki elektronicznej.

Scribd – http://pl.scribd.com/„Scribd to osobista biblioteka cyfrowa, w której masz nieograniczony dostęp do największej na świecie kolekcji e-książek i prac pisemnych. Usługa subskrypcji Premium oferuje ponad 400 tysięcy książek od ponad 900 wydawców, w tym bestsellery New York Times, klasykę literacką, przełomowe non-fiction i ulubione przez czytelnika publikacje w każdym gatunku. Scribd udostępnia też miliony utworów napisanych i przesłanych przez użytkowników, od przełomowych dokumentów sądowych do prac naukowych badaczy z całego świata. Scribd jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami: iPhone, iPad, Android, Kindle Fire i dowolnymi przeglądarkami internetowymi. Książki są synchronizowane automatycznie, więc nie trzeba szukać gdzie skończyłeś czytać. I Scribd pozwala na pobranie książki, czytanie jej w dowolnym miejscu – nawet w trybie offline”.

%d blogerów lubi to: